
Following a thorough, technical upgrade and a design lift to the 3100 Series, the new Morsø 3116 stove stands out with a contemporary, elegant look and meets all the latest combustion principles, continuing all the best points from the classic Morsø stove. The stove has smooth sides and there is the option to have the stove with taller legs, as shown below.
Gallery – Morsø Badger 3116



Specifications – Morsø Badger 3116
| Output | 5.3kW |
| Fuel | wood |
| Energy Performance Labelling | A + |
| Net Efficiency | 81% |
| Ecodesign Ready | yes |
| Airwash System | yes |
| Construction | cast iron, ceramic glass |
| Flue Outlet | top and rear |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Grate Type | wood |
| Guarantee | 10 years |
| Additional Finishes | no |
| Max Log Length | 320 |
Dimensions – Morsø Badger 3116
| Height | 628mm |
| Width | 440mm |
| Depth | 445mm |
| Height to centre of rear flue | 257mm |
| Depth to centre of top flue | 195mm |
