
The smallest member of the Aire range is this 3kW model. It’s a really lovely little wood burner that would work well in a summerhouse, a small fireplace, or a yurt. It has an efficiency of 86% and exceeds the Ecodesign 2022 certification with a Clear Skies rating of 5 stars. Features include a large glass window, a single air control located below the door for easy use, and a cool-to -touch handle for safe reloading. There is a flat base to the firebox, with an ashtray that can be pulled out for easy emptying, although we would suggest you let an inch of ash build up and just scoop excess off the top.
The Aire has a modern look but is softened by the curves on the door and stand. It would suit a wide range of room styles. It is available in two heights, and the standard eight Charnwood colours that are shown below.
The Aire range have become one of our most popular ranges, and they offer a great looking stove at a reasonable price.
Image gallery – Charnwood Aire 3






Specifications – Charnwood Aire 3
| Output | 3.7 kW |
| Fuel | wood |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Efficiency | 86% (wood) |
| Airwash System | yes |
| Ecodesign Ready | yes |
| Clear Skies mark | 5 |
| Construction | plate steel with cast iron door, ceramic glass |
| Flue Outlet | top and rear |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Grate Type | Woodburning. Sliding firebed for clean and easy ash removal |
| Guarantee | 10 years |
| Additional Finishes | 8 colours / stand options |
| Max Log Length | 250mm |
Dimensions – Charnwood Aire 3
| low stand | store stand | |
| Height | 500mm | 610mm |
| Width | 384mm | 384mm |
| Depth | 344mm | 344mm |
| Height to centre of rear flue | 394mm | 504mm |
| Depth to centre of top flue | 135mm from back | 135mm from back |
