The smallest member of the Cranmore range is this 3kW model with sharp detailing and a regency look. It is perfect for small fireplaces, and fresstanding installations in small rooms or summerhuses or yurts. It’s also handy for new build extensions where the high level of insulation means a larger stove would be overwhelming. It has an efficiency of 86%, is Ecodesign Ready, and has a Clear Skies rating of 5 stars. Features include a large glass window, a single air control under the for easy use, and a cool-to -touch handle for safe reloading.

The stove above is shown in a pod. This neat steel enclosure creates a safe, protected focal point for the room. The Charnwood Stove Pod can be placed on any hard, flat surface without the need for an additional hearth. It is available in a matt black powder coat with the option to add a VLAZE vitreous enamel liner for a stylish, easy to clean finish. The one above has a Clay Splatter liner.
It is available in the standard eight Charnwood colours that are shown below.
Image gallery – Charnwood Cranmore 3



Specifications – Charnwood Cranmore 3
| Output | 3.6 kW |
| Fuel | wood |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Efficiency | 86% (wood) |
| Airwash System | yes |
| Ecodesign Ready | yes |
| Clear Skies mark | 5 |
| Construction | plate steel with cast iron door, ceramic glass |
| Flue Outlet | top and rear |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Grate Type | Woodburning. Sliding firebed for clean and easy ash removal |
| Guarantee | 10 years |
| Additional Finishes | 8 colours / stand options |
| Max Log Length | 250mm |
Dimensions – Charnwood Cranmore 3
| low stand | |
| Height | 520mm |
| Width | 379mm |
| Depth | 331mm |
| Height to centre of rear flue | 414mm |
| Depth to centre of top flue | 135mm from back |
