
The sleek Arc 5 is available in two heights, making it suitable for a wide range of settings. With a small clearance of 80mm to combustibles at the back, it is a useful stove for placing close to a wall, and this helps to reduce its overall footplate in the room. It’s unusual in being a modern tall, slim style but with the capability to burn smokeless fuels as well as wood.
Operated by one single air control the combustion system drastically reduces emissions and gives a superior flame pattern. It is therefore environmentally friendly with exceptionally low smoke emissions, and exceeds the new Eco Design standards and DEFRA exemption limits.
Image gallery – Charnwood Arc 5


Specifications – Charnwood Arc 5
| Output | 5kW |
| Fuel | multi-fuel |
| Energy Performance Rating | A + |
| Efficiency | 81% (Wood) , 82% (Solid Fuel) |
| EcoDesign Ready | yes |
| Clear Skies mark | 5 |
| Airwash System | yes |
| Construction | plate steel with cast iron door, ceramic glass |
| Flue Outlet | top and rear |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Grate Type | converting grate |
| Guarantee | 10 years |
| Colour | Black, plus 8 Charnwood colours |
| Stand Options | low stand and store stand |
| Max Log Length | 290mm |
Dimensions – Charnwood Arc 5
| low stand | store stand | |
| Height | 733mm | 933mm |
| Width | 453mm | 453mm |
| Depth | 448mm | 448mm |
| Height to centre of rear flue | 595mm | 794mm |
| Depth to centre of top flue | 163mm | 163mm |
