
New for 2018, the 5kW Skye is a state-of-the-art stove with a remarkably efficient combustion system. It’s innovative burn technology ensures efficiencies of up to 86% and exceeds the new Eco Design standards and Defra exemption limits; allowing wood to be burnt cleanly in smoke control areas.
The Skye has a clean modern look but with soft edges that suits a wide range of room styles. It is available in two heights, and the standard eight Charnwood colours that are shown below. It has built in heat shields, making it suitable for placing close to a wall or in a corner.
Image gallery – Charnwood Skye 5






SPECIFICATIONS – Charnwood Skye 5
| Output | 5kW |
| Fuel | multi-fuel |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Efficiency | 86% wood, 82% solid fuel |
| Ecodesign Ready | yes |
| Clear Skies mark | 5 |
| Airwash System | yes |
| Construction | plate steel with cast iron door, ceramic glass |
| Flue Outlet | top and rear |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Grate Type | converting grate |
| Guarantee | 10 years |
| Additional Finishes | 8 colours / stand options |
| Max Log Length | 290mm |
DIMENSIONS – Charnwood Skye 5
| low stand | store stand | |
| Height | 623mm | 808mm |
| Width | 509mm | 509mm |
| Depth | 390mm | 390mm |
| Height to centre of rear flue | 524mm | 709mm |
| Depth to centre of top flue | 122mm | 122mm |
